ruplesende
Hotel Kraków Florian > Podróże > Jak podróżować za darmo?

Jak podróżować za darmo?

listopad 20th 2014

Kto powiedział, że aby zwiedzić kawałek świata potrzebny jest worek pieniędzy? W epoce globalizacji, wystarczy mieć dostęp do Internetu aby znacząco zminimalizować koszty podróży. Najważniejsze są chęci, odrobina samozaparcia i silna motywacja. Jeśli gotowy jesteś znieść parę niedogodności i wylać litry potu, wymarzona podróż może kosztować Cię grosze! A może podejmiesz wyzwanie zwiedzenie kawałka świata za darmo? Możliwości jest niemało, choć bywają wymagające. Poniżej przedstawiamy kilka z nich, być może pomogą Ci one w zaplanowaniu wyprawy marzeń. 

jak-podrozowac-za-darmo
[/vc_row]

1. Wolontariat za pośrednictwem instytucji  

To bardzo bezpieczny, ale i wymagający sposób na kompleksowe poznanie wybranego państwa. W Polsce działa mnóstwo instytucji zajmujących się zagranicznymi wolontariatami. Na ogół większość kosztów związanych z podróżą, zakwaterowaniem, wyżywieniem i ubezpieczeniem pokrywa wybrana organizacja, zdarza się także, że uczestnicy otrzymują kieszonkowe. Wolontariaty trwają od 2 miesięcy do nawet kilku lat i obejmują kilka godzin pracy w dni powszednie (nie obawiaj się zatem, że zabraknie Ci czasu na zwiedzanie czy rozrywkę). Największą zaletą jest dość kompleksowe poznanie kultury wybranego państwa i nauka języka. Jednak ilość i zróżnicowanie programów sprawia, że każdy chętny z pewnością znajdzie coś dostępnego dla siebie. A zatem jeśli tylko masz możliwość wyjechania z kraju na kilka miesięcy, posiadasz nutkę altruizmu w sercu i nie boisz się wyzwań – nie wahaj się przeżyć przygody życia i znajdź wolontariat odpowiedni dla siebie.

2. Wolontariat – wyjazd indywidualny
Barterowa wymiana pomiędzy prywatnymi osobami. Krótko mówiąc: w zamian za pracę, otrzymujesz wyżywienie, miejsce do spania, a niekiedy i kieszonkowe. Od wolontariatów zinstytucjonalizowanych różni się to tym, że w umowie pomiędzy dwoma osobami nie ma żadnego pośrednika. A zatem tylko od Ciebie i Twojego gospodarza zależeć będą warunki umowy, termin, długość oraz kwestie bezpieczeństwa… Najpopularniejszą i najbezpieczniejszą stroną, pozwalającą nawiązać tego typu kontakty jest serwis: http://www.workaway.info. Znajdziesz tam oferty tysięcy gospodarzy z całego świata, którzy chętnie przyjmują wolontariuszy w zamian za wykonywanie konkretnych prac (np. ogrodnictwo, opieka nad dziećmi, pomoc w remoncie itp.). Serwis umożliwia Ci korespondencję z wybranymi gospodarzami, która jest kluczowym etapem zaplanowania podróży. Największą zaletą tego typu wolontariatu jest absolutny brak ograniczeń i warunków, które musisz spełnić – wszystko jest kwestią dogadania się z wybranym gospodarze.

3. Autostop – tyle korzyści za tak niewiele 
Jeśli jednak nie chcesz tak bardzo uzależniać się od osób trzecich i zdecydujesz się samodzielnie zorganizować swoje darmowe wakacje są trzy podstawowe rzeczy, o które musisz się zatroszczyć: transport, nocleg, jedzenie. Pierwsza nich wydaje się najmniej problematyczna: poruszanie się po świecie za pomocą autostopu to popularna, efektywna i na ogół darmowa metoda. Najprościej jest przemieszczać się autostopem po Europie i Ameryce Północnej, gdzie jest to bardzo powszechne, a widok backpackersa z kciukiem wyciągniętym w górę jest bezbłędnie interpretowany i życzliwie przyjmowany. Największa zaleta autostopu? Poznawanie lokalnej ludności: zaproszenia na posiłek lub nawet nocleg do domu kierowcy, to dość powszechna, miła niespodzianka, spotykająca każdego autostopowicza. Praktyczne wskazówki znajdziesz na forach dla autostopowiczów (np. http://www.autostopem.net/).

4. Rowerem czy pieszo – bez ukrytych kosztów
Jeśli czujesz się na siłach, podróż możesz dosłownie wziąć na swoje barki. Podróżowanie rowerem lub pieszo nie kosztuje nic. Jednak musisz być w 100% pewien, że podołasz temu fizycznie. O ile podróż piesza jest trudna, czasochłonna i mimo wszystko ma ograniczony zasięg, o tyle rowerem zjechać można spory kawałek świata! Jest to szczególnie dobra metoda, jeśli chcesz zwiedzić obszary peryferyjne, dalekie od dużych ośrodków miejskich, ze słabą infrastrukturą. Rowerem dojedziesz praktycznie wszędzie ! Zabierz ze sobą namiot i ciesz się pełną niezależnością w podróży!

5. Couchsurfing – darmowe zakwaterowanie
Kiedy dojedziesz już do celu podróży, najważniejsze będzie znalezienie bazy noclegowej. Czy to możliwe aby obejść się bez pieniędzy? Oczywiście ! Couchsurfing jest już niemal równie popularny autostopowi, a i zasada działania jest bardzo podobna: kontaktujesz się z wybranymi ludźmi za zapytaniem o zapewnienie Ci noclegu. Służą do tego couchsurfingowe portale, z których najpopularniejsze i najbezpieczniejsze są: http://www.hospitalityclub.org i http://joomla.servas.org. Jak to działa? Rejestrujesz się w serwisie, wybierasz lokalizację, do której zmierzasz i szukasz gospodarzy, którzy gotowi są udostępnić Ci nocleg w wybranym terminie. Wybór hostów odbywa się na zasadzie rekomendacji innych użytkowników oraz korespondencji z gospodarzem, podczas której należy określić warunki pobytu.Bardzo często gospodarze zapewniają swoim gościom pełne wyżywienie. Społeczność couchsurfingowa jest olbrzymia, a gospodarzy chętnych, aby Cię ugościć znajdziesz niemal w każdym zakątku świata!

6. Wymiana domów
To wariacja na temat couchsurfingu, szczególnie odpowiednia dla rodzin z dziećmi, bądź większych grup przyjaciół. Najlepszymi serwisami, które pomagają w znalezieniu partnerów do wymiany są: https://www.homeexchange.com/en/ i http://us.intervac-homeexchange.com/. Jest to dość złożone porozumienie i zazwyczaj wymaga spisania umowy, określającej warunki wymiany. Korzyści są ogromne i obustronne. Dom dla większej grupy (Twoja rodzina lub znajomi) w interesującym miejscu, praktycznie za darmo – to ideał! Na własnej skórze poczujesz, jak to byłoby mieszkać na drugim końcu świata i cieszyć się będziesz pełną niezależnością. Zaś Twoi goście, będą darmową firmą ochroniarską dla pozostawionego na dłuższy okres domu oraz opiekunami dla roślin i domowych zwierzątek.

7. Namiot – gdziekolwiek zechcesz
Podróżowanie z namiotem w plecaku to zdecydowanie najbardziej niezależny i mobilny sposób poznawania świata. Twój mały domek rozstawić możesz, gdzie tylko zechcesz. Niekoniecznie muszą to być płatne campingi, czy pola namiotowe – bylebyś rozsądnie dobierał miejsca. W nadmorskich kurortach rozłożysz namiot na samej plaży (ważne by złożyć go o świcie) i cieszyć będziesz się oknem z widokiem na morze, a w Skandynawii liczyć możesz na zaproszenia do prywatnych ogródków i poczęstunek. Wymagania: trochę dobrego sprzętu i doświadczony towarzysz przynajmniej podczas pierwszej Twojej podróży. Jeśli tylko nie rozłożysz namiotu w parku dużego miasta, nie masz także powodu obawiać się policji, wręcz przeciwnie – polecamy skonsultowanie się z nimi, gdzie ulokować swój mały domek, dzięki czemu będziesz mógł czuć się w pełni bezpiecznie.

8. Bezpłatne posiłki – o nie łatwiej niż sądzisz
Możliwe? Tak, ale szalenie trudne. Największe szanse powodzenia masz, korzystając z couchsurfingu. Warto na wspomnianych stronach sprawdzić, czy nie ma ofert stricte żywieniowych w wybranej przez Ciebie lokalizacji, ponieważ bywa tak, że gospodarze nie mają warunków, aby Cię przyjąć na nocleg, ale chętnie zaproszą na obiad. Takie zaproszenia również stosunkowo często spotykają autostopowiczów ze strony sympatycznych kierowców lub backpackersów, życzliwie goszczonych przez ludność miejscową. W niektórych kulturach turystów darzy się wielkim szacunkiem i bycie zaproszonym do domu miejscowych nie jest pojedynczym łutem szczęścia, ale dość popularnym przypadkiem. Jeśli zaś w miejscu Twojej podróży odbywają się jakieś wydarzenia kulturalne, festiwale, wernisaże itp. – często możesz liczyć na darmowy poczęstunek.

9. Darmowe zwiedzanie ? Tak, to możliwe !
To, co najpiękniejsze na ogół zobaczysz za darmo: przyroda, krajobrazy, architektura, koloryt miejscowej kultury, ludzie i ich stroje… Oczywiście są sztandarowe atrakcje turystyczne, kosztujące majątek, których nie sposób zobaczyć za darmo, ale tym razem postawić możesz na „alternatywne zwiedzanie świata”. W tym celu wybierz muzea, galerie, kościoły i inne zabytki, do których wstęp jest bezpłatny. Jest ich bez liku! Pamiętaj także, że wiele instytucji przewiduje darmowe zwiedzanie w jednym wybranym dniu tygodnia, dlatego koniecznie uwzględnij to w swoim planie podróży! Przed wybraniem się do konkretnego miejsca zainwestuj w przewodnik turystyczny, w którym znajdziesz tego typu informacje, a co za tym idzie – znacząco oszczędzisz. Warto także przejrzeć w Internecie poradniki, blogi i fora, dotyczące darmowego zwiedzania konkretnych miejsc – ponieważ podróżnicy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami, powinieneś znaleźć coś pomocnego dla siebie.

Jesteś gotowy na podróż życia za grosze? Pamiętaj, że wiedza i dobre planowanie to największa oszczędność. Potrenuj swoje umiejętności darmowego zwiedzania na mniejszą skalę – wpadnij do Krakowa na weekend i sprawdź jak dużo uda Ci się zobaczyć za bezcen! Już niedługo poradnik „Kraków za darmo”, który pomoże Ci w tym przedsięwzięciu.

Zobacz Tanie Apartamenty w Krakowie

OPINIE O NASZYM HOTELU

  • Bardzo przyjemny hotel w centrum miasta. Idealny do zwiedzana bo wszystko jest w zasięgu ręki. Pokoje ładne i czyste, a obsługa miła. Pani w recepcji bardzo pomocna. Ogólnie zero problemów. Polecam pobyt w tym miejscu.

    Marta Jaworska, 2014

  • Miejsce godne polecenia. Z zewnątrz niepozorne, ale za to byłam pod wrażeniem wyposażenia. Piękny polski klimat, można się przenieść do innego świata. Poczuć się nawet jakby się było w innych czasach. Poza tym obsługa bardzo życzliwa, ceny nie takie wygórowane i w ogóle wszystko ok! robi wrażenie :)

    Monika Perez , 2014

  • Komfortowy hotel w centrum Krakowa. Do wszelkich atrakcji jest bardzo blisko. W pokojach i łazienkach czysto. Obsługa jest bardzo serdeczna i uczynna. Mogłam bez problemu połączyć się z bezprzewodowym Internetem. Mogę polecić każdemu!

    Karolina Kawecka , 2014