ruplesende
Hotel Kraków Florian > Podróże > Co trzeba wiedzieć o krakowskim porcie lotniczym Kraków-Balice?

Co trzeba wiedzieć o krakowskim porcie lotniczym Kraków-Balice?

lipiec 7th 2015

Krakowskie lotnisko imienia Jana Pawła II obsługuje co roku blisko 4 miliony pasażerów. Dla części z nich Kraków jest celem wojaży, dla innych tylko jej rozpoczęciem lub punktem tranzytowym. Wszystkim przyda się nieco fundamentalnych informacji odnośnie lądowiska w Krakowie. Z punktu widzenia przybywających do Krakowa i opuszczających miasto, kluczowe znaczenie ma kwestia dotarcia do portu lotniczego. Lotnisko Kraków-Balice leży w relatywnie małej odległości od centrum miasta (ok. 11 km) i jest wybornie z nim skomunikowany. Ztego powodu dojazd zajmuje niewiele czasu i nie nadszarpuje portfela. Jest kilka szybkich i wygodnych sposobów na przebycie drogi między Balicami a centrum.

Taxówki

Balice obsługują własne „lotniskowe taryfy” – Kraków Airport Taxi. Za przejazd zapłacimy od 69 do 90 zł. Możemy zadzwonić po mniej kosztowne taryfy z innych firm, wówczas poniesione wydatki wyniosą od 40 do 60 zł. Jest o czym myśleć. Hmm…
Autobus. Przystanki autobusowe ukażą się naszym oczom natychmiast po wyjściu z terminali portu lotniczego. kursy 208, 292 i nocna linia 902 komunikują lotnisko i Dworzec Główny w Krakowie, choć mają zróżnicowane trasy. Bilety można nabyć w sklepach Relay wewnątrz obu terminali, w automacie na przystanku (można płacić kartą!), w automacie w autobusie (tylko autobusu 292!) i u kierowcy. w przypadku gdy zależy Ci na informacji odnośnie kupowania biletów i zasad korzystania z krakowskich pojazdów, sięgnij do artykułu {dotyczącego|odnoszącego się do transportu w Krakowie.
Połączenie kolejowe. błyskawiczny i mało kosztowny sposób, niestety w związku z rozbudową portu lotniczego i pracami przy nowej stacji zaraz w pobliżu terminalu, kursowanie pociągu wstrzymano. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku rozbudowa zostanie ukończona, a przebycie odcinka Krakowskie lotnisko – Dworzec Główny Kraków (samo centrum) ponownie będzie zajmowało najwyżej 20 minut. Na lotnisku swoje delegatury mają różne firmy zajmujące się wynajmem pojazdów.

Miejsca parkingowe na lotnisku

Co jednak, jeśli przyjechaliśmy na teren portu lotniczego swoim autem? W pobliżu jednego z dwóch terminali portu, terminalu zagranicznego T1, usytuowany jest postój wielopoziomowy (koszt pierwszej godziny parkingu wynosi 9 zł, kolejnej 10 zł, pierwszej doby powyżej 5 godzin 49 zł, a każdej kolejnej 19 zł; wykupienie miesięcznego abonamentu kosztuje 249 zł). wolny od opłat jest parking ekspresowy (mniej niż 5 minut) w oznaczonej strefie o romantycznej nazwie Kiss&Fly. w pobliżu T2, w strefie płatnego parkowania poniesiemy koszty wysokości 5 zł za każde zaczęte 15 minut.

Połączenia między terminalami portu Kraków-Balice zapewniają specjalne autobusy. Między godziną 8.00 i 23.00 rozpoczynają kurs co 15 minu ({w nocy i nad ranem|w godzinach nocnych i porannych) nieco rzadziej, nie kursują od 0.15 do 6.00).

Podróżny wygłodniały, spragniony i spłukany. Czy czy można temu zaradzić na krakowskich Balicach?
W sytuacji gdy poczujemy głód w terminalu międzynarodowym, mamy do dyspozycji kilka punktów gastronomicznych. Barek Cofee Minute oferuje ciepłe i zimne napitki oraz przekąski. Warto tam zajrzeć, w wypadku, gdy najdzie nas ochota na kanapkę ewentualnie słodką babeczkę. Na galerii, w Sky Bistro (jest to jedyny otwarty całą dobę punkt serwujący posiłki oprócz drobnych przysmaków można pochłonąć także gorącą zupę, a poziom cukru można sobie podwyższyć w stoisku Sweet Point. W terminalu krajowym jest ulokowany jedynie lokal Cofee Minute.
W dwóch terminalach portu lotniczego Kraków-Balice znajdują się bankomaty i kantory, zagwarantowany jest również dostęp do interenetu. Obecność sklepów Duty free w T2 nie jest chyba żadną niespodzianką. Jak na całym świecie można w nich kupić kosmetyki, biżuterię, alkohol i papierosy. Ważna uwaga skierowana do zapominalskich – na lotnisku macie ostatnią (lub pierwszą) szansę, aby nabyć pamiątki, drobne prezenciki dla bliskich i lokalne pyszności. W obu terminalach można również zaopatrzyć się w czasopisma i książki na podróż. Uwaga! Ze względu na przebudowę portu lotniczego stratę walizki należy zgłosić w terminalu krajowym. Biuro opiekujące się zgubionym bagażem jest zlokalizowanne zaraz obok punktu informacji lotniskowej.

Obsługa lotniska chętnie udziela wszelkiej pomocy i informacji. Trzeba jednak pamiętać, mieć na uwadze, iżzostawienie torby, walizki lub torebki bez bez nadzoru wywołuje natychmiastową i zdecydowaną reakcję, a grzywny finansowe dla roztrzepanych są znaczne.
Trwająca modernizacja krakowskiego portu lotniczego wywołuje sporo utrudnień, ale miejmy nadzieje, że już niedługo podróżujący uzyskają nieco więcej przestrzeni(terminal międzynarodowy T3 ma być otwarty tego lata!).
Przed podróżą należy wejść na stronę internetową lotniska (krakowairport.pl). odszukamy tam wszelkie ważne informacje.
Wielu podróżujących przylatujących do miasta polskich królów decyduje się na wybórlotów do nieco dalej położonych portów lotniczych. Największą popularnością cieszy się lotnisko Katowice-Pyrzowice, atrakcyjne z uwagi na ieznaczną odległość i komfortowy dojazd samochodowy. Jakkatowickie lotnisko jest połączone z królewskim grodem? Najbardziej oszczędne jest skorzystanie ze specjalnych busów komunikujących port lotniczy w Katowicach i RDA Kraków. Kosztuje to ok. 43 zł.
Inną opcją jest zdecydowanie się na któreś zlotnisk w stolicy – portu lotniczego Chopina i portu lotniczego Modlin(www.lotnisko-chopina.pl; modlinairport.pl). Podróż pociągiem z Warszawy do Krakowa (oczywiście po tym, kiedy już dotrzemy z poru lotniczego na warszawski Dworzec Centralny) trwa niepełne trzy godziny. No i mamy niezwykłą sposobność podróżować słynnym Pendolino.

OPINIE O NASZYM HOTELU

  • Bardzo przyjemny hotel w centrum miasta. Idealny do zwiedzana bo wszystko jest w zasięgu ręki. Pokoje ładne i czyste, a obsługa miła. Pani w recepcji bardzo pomocna. Ogólnie zero problemów. Polecam pobyt w tym miejscu.

    Marta Jaworska, 2014

  • Miejsce godne polecenia. Z zewnątrz niepozorne, ale za to byłam pod wrażeniem wyposażenia. Piękny polski klimat, można się przenieść do innego świata. Poczuć się nawet jakby się było w innych czasach. Poza tym obsługa bardzo życzliwa, ceny nie takie wygórowane i w ogóle wszystko ok! robi wrażenie :)

    Monika Perez , 2014

  • Komfortowy hotel w centrum Krakowa. Do wszelkich atrakcji jest bardzo blisko. W pokojach i łazienkach czysto. Obsługa jest bardzo serdeczna i uczynna. Mogłam bez problemu połączyć się z bezprzewodowym Internetem. Mogę polecić każdemu!

    Karolina Kawecka , 2014