ruplesende
Hotel Kraków Florian > Newsy
 kwi 20th 2020

Planowanie podróży, samodzielnie, czy z pomocą agencji DMC Poland ?

Podróże to przygoda, często nagroda, czy zwieńczenie długiego procesu planowania i organizowania. Nierzadko przed przystąpieniem do organizacji wyjazdu podróżni stają przed pytaniem – czy zorganizować całą podróż samodzielnie, czy podjąć współpracę lokalnym DMC / touroperatorami lub innymi profesjonalistami z dziedziny turystyki. Pytanie zasadne i ważne, bo oczywistą rzeczą jest, że oba podejścia mają swoich zwolenników i przeciwników, swoje  Za i Przeciw. W krótkiej analizie przedstawiam zatem korzyści  i ryzyka wynikające z pytania – z DMC, czy samodzielnie. (więcej…)

Kontynuuj czytanie  
 sie 17th 2016

Organizacja wieczorów kawalerskich – zaufaj mistrzom!

Nie ma wątpliwości co do tego, że ostatni szalony wieczór w kawalerskim lub panieńskim życiu powinien być obchodzony z hukiem. Nasi przyjaciele z firmy FunTime zajmują się organizacją tego typu imprez od lat i są przekonani, że Kraków jest idealnym miejscem, aby zapomnieć się kompletnie. Wiedzą również, że organizacja wieczorów kawalerskich to prawdziwa sztuka wymagająca kreatywności i nutki kompletnego wariactwa. Jesteście ciekawi pomysłów ekspertów?
(więcej…)

Kontynuuj czytanie  
 lip 8th 2016

Przewodnik po Warszawie – co zwiedzać i z kim?

Portal Warszawa Zwiedzanie to także kapitalna oferta usług przewodnickich. Jeśli interesuje Państwa wycieczka, podczas której będzie Wam towarzyszył licencjonowany przewodnik po Warszawie, koniecznie odwiedźcie ten serwis. Żaden drukowany przewodnik po stolicy nie sprawdzi się tak jak energiczny, świetnie znający historię miasta pasjonat! Przewodnicy z Warszawa Zwiedzanie pracują z dużymi grupami i turystami indywidualnymi, oferują znakomite ceny i zawsze są świetnie przygotowani. Zwiedzanie z przewodnikiem to idealna propozycja dla tych, którzy chcą poznawać historię Warszawy i najciekawsze miejsca w mieście dogłębnie i w fantastycznej atmosferze! (więcej…)

Kontynuuj czytanie  
 maj 22nd 2015

Zabytki Krakowa – część I

Wawel_z_mostu_Debnickiego_(2007)

Kraków to prastare miasto, siedziba królów Polski i jej wieloletnia stolica. Jego dumna i długa historia odnznacza się w tysiącach zabytków, znajdujących się na terenie miasta. Wspaniałe zabytki Krakowa decydują o tym, że jest on najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem w Polsce! Dowiedz się więcej o historycznej i kulturowej spuściźnie grodu Kraka. Przeczytaj pierwszą część leksykonu: Zabytki Krakowa.

Wawel – zabytki Krakowa

Wawel to z pewnością najpopularniejszy zabytek Krakowa – nic dziwnego – przez 800 lat był siedzibą królów Polski, miejscem koronacji oraz pochówku największych władców kraju. Niewątpliwie można uznać go za najważniejszy monument polskiej historii, a od 1978 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Historia Wzgórza Wawelskiego sięga VIII wieku i początków plemienia Wiślan: rozbudowywane i niszczone przez stulecia, przetrwało szereg wojen i konfliktów, których nosi ślady. Zamek Królewski najmocniej ucierpiał podczas Wojny Północnej ze Szwedami, dlatego mało pozostało z jego pierwotnej – gotyckiej formy. Architektura Wawelu nosi także ślady okupacji nazistowskiej w postaci elementów militarnych. Na szczęście, najważniejsze elementy Wzgórza Wawelskiego przetrwały: Skarbiec Koronny, Zbrojownia, Katedra z dzwonem Zygmunt, Wieża Zegarowa, Krypta z nagrobkami królów, książąt i bohaterów narodowych, a nieopodal – słynna Smocza Jama, czyli jaskinia jurajska, w której według legendy ukrywał się słynny smok wawelski!

Polecamy Florian Apartamenty Kraków

Na Wawelu zachwycają wspaniałe komnaty w stylu barokowym i renesansowym, pełne niezwykle cennych mebli, tkanin, a przede wszystkich oryginalnych arrasów, wykonanych przez najlepszych flamandzkich mistrzów. Wawel to niezbędny punkt każdej wizyty w Krakowie.

Sukiennice – zabytki Krakowa

JM_sukiennice_wnetrze

W samym centrum Rynku Głównego wznosi się monumentalny i bogato zdobiony budynek Sukiennic, którego pierwowzorem były średniowieczne kramy sukienne – charakterystyczny element centrum każdego większego średniowiecznego miasta. Już w 1257 roku książę Bolesław Wstydliwy zadecydował o wzniesieniu podwójnego rzędu kramów kamiennych, które utworzyły uliczkę na środku Rynku. W połowie XIV wieku, na polecenie króla Kazimierza Wielkiego, przebudowano Sukiennice na styl gotycki, wtedy to powstały piękne ostrołukowe arkady i półkoliste portale, które cieszą oko do dziś. Po spłonięciu budynku w XVI, do jego odbudowy zatrudniono słynnego mistrza Pankracego, który zaprojektował kolebkowe sklepienie, zwieńczenie attyką i sprowadził zdobienia z maszkaronami projektu Santi Gucciego.

Ostateczny kształt Sukiennic, według projektu Tomasza Prylińskiego,  powstał pod koniec XIX wieku, z tego okresu pochodzą m.in. maszkarony z karykaturami prezydentów Krakowa (wg rysunków Jana Matejki), herby miast polskich oraz godła i pieczęcie cechowe. Dolną część hali przebudowano w dwa rzędy kramów handlowych, które w tym samym kształcie wabią misternym rękodziełem, biżuterią, cepelią i różnymi produktami regionalnymi aż po dziś dzień. Zaś górną salę zaadaptowano na potrzeby muzeum (Sukiennice są filią Muzeum Narodowego w Krakowie).

Kościół Mariacki – zabytki Krakowa

5714167_kosciol-mariacki

Kościół archiprezbiterialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, czyli Kościół Mariacki, to najważniejszy po Katedrze Wawelskiej kościół Krakowa. To jeden z najznakomitszych przykładów architektury gotyckiej w kraju! Wzniesiony został w północno-wschodnim narożniku Rynku Głównego w XIV i XV wieku dzięki fundacji, założonej przez biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża w miejscu pierwotnej drewnianej świątyni. Wieloletnią historię Kościoła Mariackiego naznaczają szczególnie najazdy tatarskie (łącznie z tym legendarnym), pożary oraz trzęsienie ziemi. Pod koniec XV wieku przybył zaś tu jego najcenniejszy zabytek: słynne gotyckie arcydzieło rzeźbiarskie – Ołtarz Wielki autorstwa Wita Stwosza.

O dzisiejszym kształcie i zdobnictwie Kościoła Mariackiego zadecydowały szlify genialnych krakowskich artystów: Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego oraz Józefa Mehoffera. Nad Kościołem Mariackim wznoszą się dwie wieże: wyższa i niższa. Wyższa, zwana hejnalicą, mierzy 82 metry. To znany symbol Krakowa, wiążący się z legendą o odważnym hejnaliście, który spostrzegłszy z daleka najazd tatarski na okoliczne wsi, zaalarmował Kraków hejnałem o zbliżającym zagrożeniu. Bramy miasta zdążono zamknąć, jednak strzała Tatarów przeszyła serce hejnalisty, który nagle urwał melodię… Od tamtej pory, codziennie  o każdej pełnej godzinie z hejnalicy odgrywany jest hejnał na cztery strony świata, nagle urywany na pamiątkę krakowskiego bohatera. Wewnątrz Kościoła Mariackiego usytuowanych jest 11 kaplic w dwóch nawach: północnej i południowej. Niezwykle ciekawym miejscem jest renesansowy Skarbiec, w którym znajdują się szafy, komody i ołtarz z XVII wieku oraz cenne naczynia liturgiczne, monstrancje, relikwiarze, kielichy, pateny,  puszki, krzyże ołtarzowe, lichwiarze, kandelabry i inne  arcydzieła złotnictwa europejskiego. W Kościele Mariackim zachwycają również olbrzymie organy, wykonane w 1800 roku przez organmistrza Ignacego Ziernickiego, przebudowywane kilkukrotnie w kolejnych latach. Kościół Mariacki to dziś najbardziej prestiżowe miejsce liturgiczne Krakowa i obiekt zachwytów turystów z całego świata.

Barbakan – zabytki Krakowa

407765

Krakowski Barbakan, inaczej określany Rondlem, to najlepiej zachowany zabytek  monumentalnych krakowskich fortyfikacji, które okalały centrum miasta. Ta gotycka budowla z siedmioma wieżyczkami, wzniesiona została na planie koła o średnicy 27 metrów. Kiedyś Barbakan połączony był z Bramą Floriańską, a wejścia do niego strzegły dwa mosty zwodzone i szereg fortyfikacji. Powstał pod koniec XV wieku podczas panowania króla Jana Olbrachta i przez kilka wieków pozostał twierdzą niezdobytą! Dziś jest jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i miejscem wielu wystaw, wydarzeń sportowych (głównie szermierki) i eventów kulturalnych (pokazy walk rycerskich czy tańców średniowiecznych).

Jedną z populrniejszych legend dotyczących Barbakanu jest ta o Marcinie Oracewiczu (jego płyta pamiątkowa znajduje się wewnątrz), który podczas konfederacji barskiej zabił rosyjskiego dowódcę Panina guzikiem, którym nabił karabin, kiedy zabrakło mu amunicji!

Collegium Maius – zabytki Krakowa

096 Zegar z postaciami historycznymi w Collegium Maius

Kraków to miasto uniwersyteckie i prawdziwa mekka polskich studentów! Nic dziwnego, że jednym z piękniejszych zabytków miasta jest najstarszy budynek Akademii Krakowskiej czyli Collegium Maius. Powstało na skrzyżowaniu ulicy św. Anny i ul. Jagiellońskiej na początku XV wieku, kiedy to Władysław Jagiełło ufundował przebudowę Akademii Krakowskiej i wykupił tę narożną kamienicę od miejscowych posiadaczy. Z końca piętnastego stulecia pochodzą najatrakcyjniejsze elementy budynku: arkadowe krużganki z późnogotyckimi sklepieniami. Ponad 100 lat Collegium Maius pełniło także rolę Biblioteki Jagiellońskiej, wtedy też zyskało swój neogotycki charakter. W 1940 roku budynek przeznaczono na siedzibę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kilka lat później powołano tu do życia Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, działające po dziś dzień. W jego zbiorach odnaleźć można m.in.: kolekcję przyrządów astronomicznych (także tych należących do Mikołaja Kopernika!), niezwykle cenne Astrolabium (bardzo złożony przyrząd nawigacyjny) arabskie z 1054 roku czy słynny Globus Jagielloński (jeden z najstarszych globusów, na którym umieszczono nazwę i lokalizację kontynentu amerykańskiego).

Collegium Maius znane jest także z fantastycznego zegara figurowego, umieszonego na ścianie zewnętrznej, który o godzinach 9, 11, 13, 15 oraz 17 wygrywa utwór Jana z Lublina z XVI wieku oraz pieśń akademicką Gaudeamus Igitur, podczas których z jego wnętrza wychodzą figury postaci: pedela UJ, królowa Jadwiga, król Władysław Jagiełło, Jan z Kęt, Hugon Kołłątaj oraz Stanisław ze Skarbimierza.

Kontynuuj czytanie  
 maj 13th 2015

Niedoceniane miejsca w Krakowie, które warto zobaczyć

Kraków to nie tylko Wawel, Sukiennice i Wieża Mariacka. Jeśli jesteś fanem alternatywnych form zwiedzania miasta, interesują Cię te mniej oblegane trasy i miejsca – Hotel Kraków „Florian” przygotował dla Ciebie mini przewodnik. Poznaj Kraków od podszewki i zrelaksuj się z dala od zgiełku tłumów turystów! (więcej…)

Kontynuuj czytanie  
 maj 13th 2015

Tanio i smacznie za 10 zł?

Czy tanio oznacza źle? Na pewno nie w Krakowie! Hotel Kraków „Florian” przedstawia subiektywny wybór miejsc, w których można zjeść smacznie i dużo za 10 zł. I nie chodzi tu o bary mleczne, z których słynie Kraków (i które serdecznie polecamy), ale o punkty ze smakołykami z całego globu!

 belgijskie-frytki-w-krakowie1

Frytki belgijskie w Krakowie – Wawrzyńca 14

To miejsce jest świeżym nabytkiem bazy gastronomicznej Krakowa. Przywędrowało na plac na ul. Wawrzyńca w dobie mody na street food w Krakowie. Frytki belgijskie dawno temu podbiły cały glob (szczególnie popularne są w Nowym Jorku), dzięki podwójnemu smażeniu w dwóch różnych temperaturach zachowują miękki środek i niesamowicie chrupiącą skórkę. W Krakowie jest tak, jak trzeba: powstają z belgijskich ziemniaków, w belgijskim oleju, w belgijskim stylu. Zasady są proste: małe frytki 7 zł, duże 9 zł, a do tego wybór interesujących sosów (np. andaluzyjski, duński, BBQ Habanero itp.) zawsze za darmo.

53f467de36316

Szybki Lopez – Gołębia 1/2

Szybki Lopez to bar szybkiej obsługi w stylu texmex. Bar wyróżnia się niską ceną, a przy okazji doskonałą jakością – korzysta jedynie ze świeżych składników, nie ma mowy o półproduktach czy wspomagaczach smaku. Menu jest proste, krótkie i dobre! Co ważne – kuchnia dostosowana jest do polskich gustów, dzięki czemu nie ma obawy o przesadnie pikantne dania meksykańskie. Do 10 zł zjemy m.in. taco, małe burito, zupę chilli czy sałatkę texmex.

imgendziorab1

Zapiekanki u Endziora – Plac Nowy 4

Endzior to krakowska legenda, z biegiem lat nic nie traci na swojej popularności, wręcz przeciwnie – wciąż zyskuje. Świadczą o tym nigdy nie kończące się kolejki, mimo, że konkurencja jest duża, a często i tańsza. To obowiązkowy punkt na trasie kulinarnej turystyki, nieodłączny przystanek podczas całodobowego imprezowania na krakowskim Kazimierzu i „bufet” dla wszystkich okolicznych szkół. Wielka chrupiąca bułka, ciągnący się ser i masa dodatków do wyboru (od ogórka kiszonego do oscypka) – zawsze świeżych i obficie serwowanych. Szczęściarze mają okazję otrzymać zapiekankę z rąk uroczego właściciela (Pana Andrzeja), który słynie z otwartości, poczucia humoru, kultowych powiedzonek i zabawnych napisów z sosów na zapiekankach.

63e879a4bb082d6aa68f689988ad4aa0

Krakowski Kumpir – Grzegórzecka 3

Ziemniak króluje na polskich stołach, ale w takim wydaniu jeszcze go nie znacie! Nic dziwnego, że Krakowski Kumpir od samego początku zaistniał na gastronomicznej mapie Krakowa i radzi sobie doskonale – to przysmak specjalnie na polskie gusta! Ten fast food o tureckim pochodzeniu to ogromny ziemniak pieczony w tradycyjnym piecu, podawany z masłem, serem, orientalną mieszanką przypraw. Inne wariacje oferują wybór rozmaitych składników, np.: kurczak, boczek, pieczarki, ser feta i wiele innych… Podstawową wersję kupicie już za 8 zł, do bardziej rozbudowanych trzeba dopłacić kilka złotówek, ale warto!

88th_Street2

88thStreet Cracow – Pawia 5A (w hali Dworca PKP)

Ta popularna na całym świecie sieć fast foodów w nowojorskim stylu zawitała nareszcie do Krakowa. W menu królują burgery, pizza, a przede wszystkim hot-dogi! To one stanowią gwóźdź programu 88 th Street Cracow. Kilkanaście pozycji do wyboru, m.in.: włoski, chiński, meksykański, polinezyjski, japoński, francuski sprawi że szybko zapomnicie o hot dogach ze stacji benzynowej! W 88 th Street Cracow bazowa bułka i parówka to produkty wysokiej jakości, a nie gastronomiczne odpadki… Mnóstwo ciekawych dodatków do wyboru pozwala skomponować hot doga według własnych gustów. A wszystko to poniżej 10 zł!

885396_440398979375115_671186130_o

MNIAM Spaghetteria – Wielopole 20

To jeden z wielu, otwartych w ostatnich latach, tanich punktów serwujących makarony na wynos. Czy najlepszy? Sprawdźcie sami! W menu znajdują się także kanapki i sałatki, ale w pierwszej kolejności warto spróbować wyboru makaronów, które zawsze są świeże, a sosy przygotowywane tylko z naturalnych składników. Do wyboru są najpopularniejsze włoskie specjały: napoli, bolognese, funghi czy a la puttanesca. Duża porcja makaronu (aż 600 g!) kosztuje ledwie 9 zł. Dla fanów spaghetti to najtańsze i najsmaczniejsze miejsce w Krakowie.

gree_53115_2

Green Day – Mikołajska 14

Green Day to wegetariański i wegański bar, podający zdrową i świeżą kuchnię, z misją popularyzowania tego typu diety wśród Krakowian. Produkty są jak najmniej przetworzone i starannie dobrane, personel zaś chętnie udziela informacji na temat zdrowej żywności. Dominuje kuchnia indyjska, ale są także akcenty meksykańskie czy popularne w ostatnim czasie tzw GreenBurgery (z marchewki lub buraka – oba na bazie kaszy jaglanej) w cenie 10 zł. Ciekawostką są warzywne koktajle, która stanowią prawdziwy eliksir zdrowia!


I <3 steak burger – Karmelicka 60

Wbrew pozorom do I <3 steak burger warto wpaść na domowy obiad! Za 10 zł można zjeść tutaj pyszną domową zupę (np. pomidorową, ogórkową, meksykańską) i prawdziwy hit baru – cordon bleu, czyli kotlet szwajcarski! Echo tłuczonego mięsa, dobijające się z kuchni, to ostateczny dowód na świeżość dania. Do tego frytki lub ziemniaki i tradycyjny zestaw surówek. Trudno uwierzyć, że to wszystko za taką cenę? Sprawdźcie sami! Poza tym w I <3 steak burger dostać można m.in. kotlet schabowy, placek po węgiersku oraz oczywiście wybór burgerów.

63e879a4bb082d6aa68f689988ad4aa0

Kiełbaski z Niebieskiej Nyski – Hala Targowa

Endziorowi długością kolejek dorównuje jedynie kultowa niebieska Nyska, rezydująca na Hali Targowej codziennie od 20 do 3 w nocy. Van rodem z PRL-u przyciąga ciekawskich turystów, a dla Krakowian jest jasnym sygnałem – czas na kiełbaskę z prosto z grilla! Świeża bułka (nawet w środku nocy), kiełbasa domowego wyrobu oraz landrynkowa oranżada w butelce z epoki – taki oto zestaw kosztuje 10 zł. Jednak atmosfera dawnych lat, nostalgiczny klimat są bezcenne. Trudno uwierzyć, że Kiełbaski z Niebieskiej Nyski przyciągają tłumy klientów od 21 lat! To tylko dowód na to, że pewne receptury są niezawodne i nie starzeją się nigdy.

z12552299Q,Bar-Koko

Gospoda Koko – Gołębia 8

Gołębia 8 to adres, który zna każdy student w Krakowie. Dlaczego? Jest tanio, dużo, smacznie i w samym centrum miasta. Jednak Koko to nie jest zwykła stołówka, a bynajmniej bar mleczny. Menu gospody jest bardzo ciekawe i systematycznie urozmaicane. Dostaniemy tu nie tylko sztandarowe dania z drobiu (np. „koko w sosie 4 sery” czy „koko zapiekane w sosie czosnkowym”), ale także kaczkę, pstrąga, łososia czy schab z brzoskwinią. Niezawodne w Koko są zupy i pierogi. Zestaw obiadowy (zupa + drugie danie) kosztuje 14 zł, jednak jego gabaryty są potężne, a gospoda umożliwia zamówienie połowy porcji za 9,5 zł, którą spokojnie można się najeść.

To tylko część z naprawdę tanich i smacznych miejsc, które Hotel Kraków „Florian” poleca z czystym sumieniem! Śledź naszego bloga i już wkrótce dowiedz się więcej. Będąc z wizytą w grodzie Kraka nie zapomnij o wyborze najbardziej optymalnego miejsca noclegowego: Hotel Kraków „Florian” to stylowy obiekt niedaleko centrum miasta, który pozwoli Ci prawdziwie wypocząć. Hotel Kraków „Florian” to połączenie luksusu i niezwykle atrakcyjnej ceny. Serdecznie zapraszamy!

Kontynuuj czytanie  
 kwi 30th 2015

Juwenalia Kraków

juwenalia-2015-krakow-koncerty-w-krakowie-kto-za_23824838

Serdecznie zapraszamy do Krakowa w dniach 5-10 maja – świętuj razem z krakowskimi żakami podczas kolejnych Juwenaliów – jednej z największych imprez studenckich w kraju, odbywającej się nieprzerwanie od 1964 roku! Najlepsi wykonawcy sceny alternatywnej, kąśliwy i zabawny stand-up, barwny korowód i wiele innych atrakcji czekają na was podczas tegorocznej edycji Juwenalia Kraków!

Na otwarcie Juwenalia Kraków odbędzie się Juwenaliowy Koncert Reggae, podczas którego wystąpią gwiazdy tej sceny: radosna energia ska, czyli Cała Góra Barwinków, prawdziwa diva soulu, reggae i funky – Marika ze SpokoArmią oraz raggamuffinowy Vavamuffin! Jednocześnie w Klubie Studio będą miały miejsce wybory SuperStudenta Krakowa, spośród wszystkich krakowskich uczelni! Żacy zmierzą się z szeregiem konkurencji (mniej i bardziej poważnych), a po „koronacji” w klubie wystąpi jeden z najważniejszych polskich zespołow reggae – Maleo Reggae Rockers, pod przywództwem Darka Malejonka.

MaleoReggae

6 maja to czas koncertu Juwenaliowi Niepokorni, czyli sześciu artystów z pięciu krajów, najróżniejsze gatunki muzyczne i cała masa najlepszej jakości zabawy! Polskę reprezentować będzie niezawodny Fisz/Emade – Tworzywo, czyli bracia Waglewscy, wielbieni przez krakowską publiczność. Z Polski pochodzi także producentka, i singer-songwroterka KARI – niedawne odkrycie i wielka nadzieja polskiej sceny alternatywnej, porównywana do: Bat For Lashes, Lykke Li, Stina Nordenstam, czy Fever Ray. Kolejni wykonawcy to: Halla Nordfjord z Islandii, Teddy Jr & The Undertakers z Holandii, Colours of Bubbles z Litwy oraz Benjamin Yellowitz z Wielkiej Brytanii. Wszystkich artystów łączy jedno – nie podążają za głównym nurtem muzyki, ale szukają własnych, oryginalnych ścieżek. Proponują kolorową alternatywę dla utartych i nudnych nurtów.

Czwartek (7 maja) to dzień Wielkiego Juwenaliowego Koncertu Plenerowego, czyli najważniejszego wydarzenia Juwenaliów! Scena tradycyjnie rozłożona zostanie przy Studium WFIS UJ na ulicy Piastowskiej. Supportem będzie młode krakowskie trio: The Duffs, a po nim na scenę wejdą giganci polskiej sceny muzycznej: Organek, Enej, Bednarek oraz Coma, których to nie trzeba przedstawiać. To ledwie część atrakcji w programie Juwenalia Kraków 2015. Poniżej znajdziesz cały kalendarz imprezy:

 

 

Wtorek, 5 maja

 • JUWENALIOWY KONCERT REGGAE
  Scena plenerowa przed Klubem Żaczek, al. 3 Maja 5
  19.30 (wstęp od 18.30)
  Cała Góra Barwinków
  Marika i SpokoArmia
  Vavamuffin
 • WYBORY SUPERSTUDENTA KRAKOWA
  Klub Studio, ul. Budryka 4
  18.00 (wstęp od 17.30), koncert od 21.00
  Maleo Reggae Rockers

 

Środa, 6 maja

 • JUWENALIOWI NIEPOKORNI
  Scena plenerowa przed Klubem Żaczek, al. 3 Maja 5
  17.30 (wstęp od 17.00)
  Benjamin Yellowitz (UK)
  Halla Nordfjord (Islandia)
  Teddy Jr & The Undertakers
  Kari
  Colours of Bubbles (Litwa)
  Fisz Emade Tworzywo
 • WYBORY NAJMILSZEJ STUDENTKI KRAKOWA
  Klub Studio, ul. Budryka 4
  18.00 (wstęp od 17.30) /koncert od 21.00
  Ania Dąbrowska

Czwartek, 7 maja

 • WIELKI JUWENALIOWY KONCERT PLENEROWY
  Studium WFIS UJ, ul. Piastowska 26a, Scena plenerowa
  17.00 (wstęp od 16.00)
  Organek
  Bednarek
  Coma
  Enej

 

 

 • JUWENALIOWA FUZJA RAPU
  Scena plenerowa przed Klubem Żaczek, al. 3 Maja 5
  19.00 (wstęp od 18.00)
  Eldo
  B.O.K.
  Sokół i Marysia Starosta

 

Piątek, 8 maja

 • KOROWÓD NA RYNEK GŁÓWNY – PRZEKAZANIE KLUCZY DO BRAM MIASTA
  Parking, ul. Reymonta 22, zbiórka o godz. 10.00 – Rynek Główny w Krakowie, godz. 12.00
  Koniec Świata

 

 • JUWENALIOWA ALTERNATYWA
  Scena plenerowa przed Klubem Żaczek, al. 3 Maja 5
  20.00 (wstęp od 19.00)
  Krzysztof Zalewski
  Pablopavo i Ludziki
  Brodka

 

 

Sobota, 9 maja

 • ROCKOWE JUWENALIA
  Scena plenerowa przed Klubem Żaczek, al. 3 Maja 5
  19.00 (wstęp od 18.00)
  Lao Che
  Strachy na Lachy
  Sasha Boole

 

 • JUWENALIOWA NOC KABARETOWA – STAND-UP BEZ CENZURY:
  Klub Studio, ul. Budryka 4, godz. 18.00 (wstęp od 17.30)
  19.30 (wstęp od 18.30)
  Kacper Ruciński
  Abelard Giza

 

Niedziela, 10 maja

 • JUWENALIOWY KONCERT FINAŁOWY
  Scena plenerowa przed Klubem Żaczek, al. 3 Maja 5
  19.00 (wstęp od 18.00)
  Empire of a Dancing Bear
  Cheap Tobacco
  Muchy
  Happysad

 

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz na stronie: www.juwenalia.krakow.pl oraz na facebookowym fanpage’u: www.facebook.com/JuwenaliaKrakowskie. Serdecznie zapraszamy do grodu Kraka na największe święto studentów w kraju!

 

Kontynuuj czytanie  
 kwi 24th 2015

Festiwal Muzyki Filmowej 2015

fmf_main_pl

Jason Haynes, Julie Taymor, Eliott Goldenthal, Ramin Djawadi – to tylko kilku spośród wielu znamienitych gości, którzy odwiedzą 8. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. Od 27 do 31 maja stolica Małopolski będzie stolicą światowej muzyki filmowej.

Krakowski Festiwal Muzyki Filmowej to największe i najbardziej prestiżowe tego typu wydarzenie w Europie. W zaledwie 8 lat, impreza organizowana przez Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic, wyrobiła sobie renomę, która pozwala zaprosić do Polski niemal każdą gwiazdę muzyki filmowej. W przeszłości na festiwalu gościły takie sławy jak Tom Tykwer, Jan A.P. Kaczmarek, Tan Dun, Howard Shore, Jerry Goldsmith, Hans Zimmer czy Gustavo Santaolalla. Nowatorskie rozwiązania techniczne, doskonała oprawa audiowizualna, sprawiają, że krakowski FMF to szereg zapierających dech w piersiach widowisk. Festiwal Muzyki Filmowej 2015 to jeszcze wyższa jakość i prestiż, dzięki wykorzystaniu dwóch monumentalnych obiektów widowiskowych, otwartych w ubiegłym roku, są to TAURON Kraków Arena i Centrum Kongresowe ICE, w których odbędzie się część festiwalowych wydarzeń.

54b00bec02bf8_o

Od początku swojej działalności Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie zachwyca widzów niesamowitą serią live in koncert, czyli projekcjami filmowymi w towarzystwie muzyki, wykonywanej przez orkiestrę symfoniczną na żywo. W ubiegłych latach publiczność zobaczyć mogła na ogromnym ekranie i wysłuchać niezapomnianych soundtracków na żywo, takie superprodukcje jak: Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia, Dwie Wieże i Powrót Króla z muzyką Howarda Shore’a (w latach 2008, 2000 i 2010), Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły z soundtrackiem Klausa Badelta (w 2011 roku), w 2012 Pachnidło: historia mordercy z fenomenalną ilustracją muzyczną autorstwa Johnny’ego Klimka, Reinholda Heila i Toma Tykwera, w 2013 arcydzieło science fiction – Matrix z muzyką Dona Davisa, a w ubiegłym roku odbyła się projekcja legendarnego Gladiatora z nominowaną do Oscara muzyką Hansa Zimmera. W tym roku widzowie podziwiać będą amerykański hit science fiction: Star Trek w reżyserii J.J. Abramsa z monumentalną muzyką zdobywcy Oscara Michaela Giacchino na żywo. „Specjalnie na potrzeby projekcji symultanicznej Giacchino stworzył spory fragment nowej muzyki, której nie usłyszymy w oryginalnej wersji filmu. Ten słynący z rozbudowanych sekcji dętych kompozytor w pełni rozwija potencjał blisko 200-osobowego sk ładu artystów orkiestrowych i chóru. W Tauron Kraków Arena w dwugodzinną podróż w przestrzeń kosmiczną zabierze publiczność Ludwig Wicki wraz z Orkiestrą AUKSO i chórem Pro Musica Mundi” – zachęcają organizatorzy.

 

Oto skrótowy program Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie 2015:

 • 27 maja (środa)
  godz.: 20:00
  Kino Kijów.Centrum
  Video game show: Critical Hit

 

 • 28 maja (czwartek)
  godz.: 19:00
  Centrum Kongresowe ICE Kraków
  Gala Muzyki Polskiej: Scoring4Wajda

 

 • 29 maja (piątek)
  godz.: 20:00
  Centrum Kongresowe ICE Kraków
  Szekspir Symfonicznie

 

 • 30 maja (sobota)
  godz.: 20:00
  Tauron Arena Kraków
  Międzynarodowa Gala Seriali

 

 • 31 maja (niedziela)
  godz.: 20:00
  Tauron Arena Kraków
  Star Trek Live in Concert

Jesteś fanem gier komputerowych, nałogowo oglądasz najświeższe seriale, nie możesz pozbyć się z głowy niezapomnianych melodii z filmów Andrzeja Wajdy, nie przegapisz żadnego filmu na kanwie dzieł Szekspira, a może obejrzałeś każdy odcinek Star Treka? A zatem musisz być między 27-31 maja w Krakowie! Serdecznie zapraszamy każdego, niezależnie od preferencji i horyzontów muzycznych, ale wszystkich głodnych wrażeń i doznań estetycznych najwyższego sortu! Festiwal Muzyki Filmowej to potężna dawka kultury, rozrywki i wzruszeń, nie przegap wyjątkowej, nowatorskiej 8. edycji!

 

Kontynuuj czytanie  
 kwi 12th 2015

EXPO Kraków

47

EXPO Kraków to najnowocześniejszy ośrodek targowo-kongresowy w Małopolsce. Ten monumentalny obiekt otwarto w maju ubiegłego roku, przy ulicy Galicyjskiej w dzielnicy Czyżyny. Odtąd odbywają się tam targi i konferencje branżowe, wszelakie eventy biznesowe, wydarzenia kulturalne i naukowe z Targami Książki na czele.

Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe w Krakowie wyróżnia się także na tle tego typu obiektów w całym kraju, oferując olbrzymią, zakrytą i bezfilarową powierzchnię wystawową – 9 tys. m2 w dwóch halach (hala „Wisła” oraz „Dunaj”). Łącznie na kompleks EXPO Kraków składają się:

 • 7,2 ha ogrodzonego terenu w geograficznym centrum Krakowa,
 • 13 tys. m² powierzchni użytkowej,
 • 2 hale o łącznej powierzchni 9 tys. m² o nośności podłogi 40kPa i wysokości ponad 8 m (max. 12 m wysokości do sufitu),
 • Zespół klimatyzowanych, modułowych sal konferencyjnych,
 • 4 pokoje spotkań,
 • Przestronne lobby o powierzchni 1 400 m2,
 • Restaurację czynną w czasie trwania imprez,
 • Monitorowany parking na ponad 700 miejsc dla samochodów osobowych i autokarów,
 • Teren pod ekspozycję zewnętrzną.

Taki układ wielofunkcyjnych pomieszczeń umożliwia organizację niemal każdego rodzaju wydarzenia. Obiekt zaprojektowano tak by oferował wiele możliwości elastycznych rozwiązań i modyfikacji, jego przestrzenne pomieszczenia adaptowalne są wedle potrzeb konkretnego eventu: od targów, wystaw, konferencji przez festiwale, wydarzenia kulturalne, aż po imprezy sportowe.

Obiekt powstał w miejscu dawnych zakładów PPB Prefabet Kraków z inicjatywy firmy Targi w Krakowie sp. zo.o. Budowa rozpoczęła się we wrześniu 2013 roku i trwała 228 dni. Na potrzeby EXPO Kraków powstała nowa ulica, którą nazwano „Galicyjska”, ponieważ jak tłumaczy prezes firmy – Grażyna Grabowska:

„Wnioskowaliśmy o taką nazwę, gdyż to właśnie tutaj w Galicji w XIX w. rodziła się polska tradycja targowa. Galicyjskie źródło mają także nazwy pawilonów i sal konferencyjnych. Dwie duże hale to Wisła i Dunaj a mniejsze to Lwów, Budapeszt, Wiedeń, Praga i Bratysława”. Nawiązują one także do bogatej współpracy (którą EXPO Kraków ma ambicję wskrzesić i kultywować) Krakowa z tymi miastami z czasów Galicji. Ulica Galicyjska łączy się z ul. Centralną – gdzie do niedawna funkcjonowały Targi w Krakowie – na wysokości siedziby Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie (ZIKIT). Pierwszym wydarzeniem w CV EXPO Kraków było MOTO Show Kraków, którego druga edycja odbędzie się już pod koniec maja. Jest to Największe motoryzacyjne SHOW na południu Polski, podczas którego prezentowane są najciekawsze oblicza motoryzacji w ramach: 13. Tuning Show w Krakowie i Custom Salon, Motorsport Show w Krakowie, Tematyczny Salon Samochodowy. Ogromną popularnością cieszyły się także ostatnie edycje Targów Rozwiązań i Technologii Mobilnych Mobile-IT, Międzynarodowe Targi Produktów i Akcesoriów Tytoniowych EUROTAB oraz Targi pracy Career EXPO, które po raz kolejny zagoszczą w hali EXPO w 2015 roku.

Prężnie rozwijającą się działalność firmy Targi w Krakowie doceniła Kapituła Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, która w 15. edycji konkursu na „Lidera Małopolski” nagrodziła inwestycję EXPO Kraków, według uzasadnienia:

EXPO Kraków to: 9 000 m2 powierzchni wystawienniczej, która może gościć ponad 4 tys. osób jednocześnie, zespół klimatyzowanych, modułowych sal konferencyjnych, przestronne lobby o powierzchni 1 400 m2, restauracja, parking na 700 pojazdów oraz teren pod ekspozycję zewnętrzną. Targi w Krakowie Sp. z o.o. to największy na południu kraju i trzeci w Polsce organizator targów i kongresów. Firma prywatna kilkunastu osób od osiemnastu lat organizuje najważniejsze, branżowe imprezy, takie jak m.in. Międzynarodowe Targi Stomatologiczne „Krakdent”, Międzynarodowej Targi Wyposażenia Hoteli i Gastronomii „Horeca” czy Międzynarodowe Targi Książki. Targi w Krakowie to także profesjonalny organizator międzynarodowych konferencji i sympozjów naukowych, jak m.in.: Kongres Polskiej Biotechnologii „Eurobiotech”, International Symposiumon Carotenoids czy Ogólnopolski Kongres Biochemii i Biologii Komórki. Firma jest członkiem Światowego Stowarzyszenia Przemysłu Targowego oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Konferencji i Kongresów. Koszt inwestycji 70 mln zł”.

28557

EXPO Kraków dokłada kolejną cegiełkę do rozwoju Krakowa jako centrum naukowo-biznesowo-kulturalnego kraju. Obok TAURON Kraków Areny i Centrum Kongresowego ICE to trzeci najnowocześniejszy obiekt, mogący śmiało konkurować z europejskimi standardami. Odwiedź Kraków i przekonaj się na własne oczy jak stolica Małopolski wchodzi w kolejne stadium rozwoju! Zarezerwuj tani nocleg w Hotelu Florian cenie na czas pobytu, z parkingiem i śniadaniem w a wszystkie wymienione obiekty znajdą się w zasięgu kilkunastu minut! Hala EXPO Kraków to ledwie 5 km od naszego Hotelu (znacznie bliżej niż odległość od hoteli w ścisłym centrum Krakowa). Serdecznie zapraszamy.

 

Kontynuuj czytanie  
 mar 25th 2015

Centrum Kongresowe w Krakowie

r5d554U

W ostatnich latach Kraków, dzięki wielu inwestycjom, nareszcie podjął rywalizację z innymi miastami Polski w kwestii organizacji rozrywkowych imprez masowych. Po otwarciu obiektu sportowo-rozrywkowego TAURON Kraków Arena, przyszedł czas na Centrum Kongresowe w Krakowie z prawdziwego zdarzenia! W październiku 2014 roku otwarto International Conferences and Entertainment Centre przy Rondzie Grunwaldzkim.

16 i 17 października w nowo-powstałym Centrum Kongresowym w Krakowie odbyły się dwa fascynujące widowiska wokalno-instrumentalne autorstwa Zbigniewa Preisnera i Ewy Lipskiej, zatytułowane: 2014: Tu i Teraz. Show zostało wykonane przez orkiestrę, chór mieszany i chór męski oraz przez światowej sławy solistów – zarówno wokalistów, jak i instrumentalistów, którzy zostali zaproszeni specjalnie do tego projektu (m.in. wybitna wokalistka Lisa Gerrard). Widowisko zaprezentowało techniczne możliwości ICE i nadało kierunek profilowi kulturalnemu obiektu: prestiżowe wydarzenia multimedialne. Centrum Kongresowe w Krakowie podejmuje się organizacji popkulturowych koncertów (np. niedawny głośny koncert Al Bano, oraz marcowa wizyta Garou), jednak stawia raczej na muzykę klasyczną, jazz i balet. Niedawno gościły tam dwa wybitne zespoły taneczne: Moscow City Balet oraz Narodowy Balet Gruzji Sukhishvili, które podbiły serca krakowskiej publiczności.

Sukhishvili2015

            Kalendarz kulturalny Centrum Kongresowe ICE robi wrażenie. W kwietniu zaplanowane są m.in. koncerty z okazji festiwalu Misteria Paschalia i występ Stevena Wilsona. W maju wyjątkowe show zaprezentuje wybitny polski multiinstrumentalista Leszek Możdżer ze swoimi stałymi współpracownikami (Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco) oraz odbędą się dwa duże wydarzenia towarzyszące krakowskiemu Festiwalowi Muzyki Filmowej: Scoring4Wajda i Szekspir Symfonicznie. Centrum Kongresowe w Krakowie ugości także w tym roku dwie wielkie gwiazdy sceny jazzowej: Herbiego Hancocka i Chrisa Bottiego. A to dopiero początek działalności kulturalnej ICE, które rozwija się i zbiera doświadczenia z każdym miesiącem.

            Centrum Kongresowe w Krakowie to wielofunkcyjny obiekt, dysponujący kompleksem sal konferencyjnych z przesuwnymi ścianami, które pozwalają dopasować przestrzeń odpowiednio do potrzeb. Największą dumą ICE jest nowoczesna sala audytoryjna, mogąca pomieścić nawet 2 000 osób! Systemy audiowizualne i akustyczne zostały zaprojektowane przez najlepszych specjalistów z kraju kwitnących wiśni, dlatego Centrum Kongresowe w Krakowie zdolne jest spełnić najbardziej wymagające wymagania techniczne. Sale teatralna (na 600 osób) i kameralna (na 300 osób) z kolei doskonale sprawdzają się jako przestrzenie widowisk z pogranicza teatru, musicalu czy tańca.

            Centrum Kongresowe w Krakowie serdecznie zaprasza na zapierające dech w piersiach widowiska, najlepsze koncerty i nowoczesne performensy z pogranicza sztuk! Zarezerwuj nocleg w Hotelu Florian i skorzystaj z kulturalnych propozycji Krakowa – kulturalnej stolicy Polski!

Kontynuuj czytanie